O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Starou vodárnu čeká změna. Chystá se částečná demolice, skatepark i hudební klub  

Areál Staré vodárny se má společně se sousedním volnočasovým areálem Meandr postupně měnit v relaxační a odpočinkovou zónu

Karlovy Vary – Dlouhé roky, co je město Karlovy Vary vlastníkem Staré vodárny, řešilo, jak s tímto areálem naložit. Vznikla řada plánů a velkolepých záměrů, v rámci nichž se například počítalo i s tím, že objekty by mohly sloužit jako hotel pro návštěvníky KV Areny. Možné využití areálu bylo tématem nejedné odborné diskuse. To vše je pryč. Vedení města se nyní drží spíše skromných vizí, které by se měly začít už ale brzy realizovat. „Chceme co nejvíce muziky za málo peněz,“ vysvětluje náměstek primátorky Miroslav Vaněk.

Součástí komplexu je mnoho budov, jen s některými kvůli jejich technickému stavu může ale město do budoucna počítat. Ty, které jsou havarijní, budou zbourány. Ty, co mohou naopak zůstat, mají sloužit především dětem a mladým lidem.

„Na jeden objekt, který je nejblíže k okružní křižovatce, žádáme o demoliční výměr. Předpokládáme, že k demolici dojde už v březnu,“ říká mluvčí radnice Jan Kopál. Podle náměstka Vaňka jde o budovu, která se nachází po levé straně při výjezdu z kruhového objezdu směrem na Tuhnický most. „Objekt už má propadlé střechy, je v havarijním stavu. Uvolněné pozemky chceme využít pro pumptrack a rekreační skatepark, na který v současnosti dokončujeme studii. Skatepark nebude mít parametry pro soutěže. Chceme, aby sloužil hlavně dětem,“ pokračuje náměstek primátorky.

Na podlouhlou budovu za tímto objektem dále ve směru k Tuhnickému mostu se v současné době zpracovává stavebně technický průzkum, který má říci, zda může stát a nebo ji také čeká demolice. „Vzniknout by zde měl hudební a společenský klub, abychom mladé lidi dostali z centra a z ulic. Provoz takového podniku nebude navíc v této části města nikomu vadit,“ uvádí náměstek Vaněk.

Na další dva objekty si město nechalo zadat studii možného využití. „Co se týče dalších budov, víme, že jedna je technicky v pořádku, další jsou ale odkázány k demolici,“ konstatuje Vaněk.

Ještě do konce letošního roku chce mít karlovarská radnice projekty hotové včetně studie možného využití, aby se příští rok mohly plány měnit v realitu. Stará vodárna se tak má společně se sousedním volnočasovým areálem Meandr postupně měnit v relaxační a odpočinkovou zónu. „Ne na všechno ale budou okamžitě peníze. Půjdeme krok po kroku a musíme si ujasnit, co dostane prioritu a co musí počkat,“ upozorňuje náměstek karlovarské primátorky. Dodává, že město nechalo vyčistit prostory, kde se nacházejí filtry, od odpadků i náletů. Ty jsou nyní uzamčené, ale město nabízí jejich prohlídku. Veřejnosti je chtějí Karlovy Vary více prezentovat i proto, že i ony se mohou využít, a město tak chce zjistit, k čemu by mohly sloužit. Podle Vaňka například o jeden z nich projevila předběžně zájem německá galerie.

Zdroj: Karlovarský Deník