O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Zpečetěno. Karlovy Vary povede KOA, ANO a Karlovaráci.

Karlovy Vary – Povolební vyjednávací maraton v Karlových Varech je u konce. Na znění koaliční smlouvy i programového prohlášení se v pátek večer dohodli Karlovarská občanská alternativa (KOA), hnutí ANO a Karlovaráci. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) vyslovily vyjednávací týmy všech subjektů souhlas s finálním zněním obou dokumentů. Dohodnutá koalice bude dvacetičlenná, a má tak většinu v pětatřicetičlenném karlovarském zastupitelstvu. Koaliční smlouvu podepsali lídří KOA, ANO 2011 a Karlovaráků v pondělí odpoledne.

Naopak ČSSD, ODS, 4K, ALTERNATIVA a KSČM končí v opozici. V úterý 4. listopadu se koná ustavující jednání zastupitelstva města v Alžbětiných lázních, kde zastupitelé složí slib a tajnou volbou zvolí vedení a radu města.

Výkonným orgánem města bude devítičlenná rada. Čtyři členové rady jsou uvolnění, pět členů je neuvolněných.

Na post primátora Karlových Varů je znovu navržen Petr Kulhánek. KOA má ve čtyřčlenném vedení města ještě jednoho náměstka, Jiřího Klsáka. Oproti původním personálním dohodám o nové koalici došlo k jedné změně. ANO vysílá na post náměstka místo Vladimíra Kvasničky lídra hnutí Čestmíra Bruštíka. „Je to na základě naší domluvy. Naše původní návrhy byly pouze orientační a po diskuzi v klubu jsme se rozhodli takto,“ vysvětlil trochu nečekanou změnu Čestmír Bruštík. Karlovaráci nic neměnili. Na náměstka delegovali Hanu Zemanovou a za tím si stojí.

„My jsme s výsledkem vyjednávání spokojeni. Podařilo se nám do programového prohlášení prosadit vše, co jsme chtěli,“ uvedl Josef März, lídr Karlovaráků. Do rady je za KOA navržen Pavel Žemlička a Vlastimil Lepík, za ANO Vladimír Kvasnička a Iveta Hejnová, za Karlovaráky Josef März. „Koaliční partneři se také shodli na nominacích do komisí a výborů. Komise lázeňství a cestovního ruchu byla rozšířena na 11 členů, aby mohly být kompletně zastoupeny profesní asociace působící v cestovním ruchu. Tento model se velmi osvědčil v minulých čtyřech letech a budeme v něm pokračovat,“ uvedl primátor Petr Kulhánek. Také kontrolní a finanční výbor bude tajnou volbou ustanoven na zítřejším jednání zastupitelstva. Jak se změní personální obsazení ve statutárních orgánech městských společností, to zatím jasné není. I když právě to závěr koaličních jednání prodlužovalo a komplikovalo.

Zdroj: Deník, 3. října 2014