O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Vyjádření k zastupitelstvu města Karlovy Vary

Místy zajímavé a místy nudné bylo jednání posledního zastupitelstva města. Když člověk odhlédne od nedůstojného poštěkávání různých opozičních i koaličních zastupitelů a snaží se pozorovat tok myšlenek našich zvolených zástupců, neubrání se chvílemi pocitu nudy. Přesto jsem výrazně zbystřila při tématu, které se zde otevřelo – pokles počtu obyvatel Karlových Varů.

Jsem učitelka a dobře proto vím, že děti ve škole učíme, že Karlovy Vary mají 50 tisíc obyvatel. To, že se jedná o číslo přibližné a zaokrouhlené, je samozřejmě všem jasné. Přesto jsem odjakživa měla v hlavě, že Karlovy Vary mají přes 50 tisíc obyvatel. Tato psychologická hranice byla prolomena a víme, že Karlovy Vary již nemají 50 tisíc občanů. A víme také, že křivka počtu obyvatel klesá.

O to více mě zaujalo, s jakou lhostejností a nezájmem tuto informaci prezentoval primátor města. Jeho náměstkům je to zřejmě úplně jedno. Vlastně se nic neděje, je to pro ně jenom číslo.

Jenže ono se děje! Ztrácíme prestiž, ubývají lidé v produktivním věku, přicházíme o punc metropole. Tím ztrácíme i nemalé peníze do městské kasy, což se pan primátor snažil neobratně bagatelizovat po nejasném výkladu opozičních zastupitelů. Ti si po chvíli diskuse nechali od úředníků MMKV zjistit přesná čísla a ukázalo se, že s poklesem obyvatel naše město přichází o miliony. Lhostejnost až arogance, s jakou smetl pan primátor tento argument ze stolu, je šokující.

„Pojďme hledat důvody, proč se naše město vylidňuje, pojďme si říct, jak to zastavit a jak získat lidi zpět. Výmluvy, že je tato situace dlouhodobě řešena a „pracuje se na tom“ nejsou na místě. Po celou dobu vládnutí současné koalice totiž počet obyvatel klesá.“

„Nestačí jen měnit logo, přidávat peníze filmovému festivalu, nebo zřídit desítky poradních komisí a výborů s hromadou placených spolustraníků. Žádné z těchto řešení nepřineslo kýžený výsledek. Nebudou mít Karlovy Vary postupem času ještě méně obyvatel?

Mgr. Štěpánka Šteinová