O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Vary začnou měřit emise. Po osmi letech budou mít lidé informace o kvalitě ovzduší ve městě

Zřejmě od začátku letních prázdnin začnou opět v Karlových Varech fungovat stanice, které budou sledovat kvalitu ovzduší. Karlovaráci tak budou mít konečně přístup k těmto zásadním informacím

Emise se totiž ve světově známém lázeňském městě neměří už osm let

Do roku 2015 provozoval měřicí zařízení ve městě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vedení magistrátu se s ním ovšem poté nedokázalo dohodnout na finančních podmínkách, protože provoz, který by řešil ČHMÚ, by stál město podle údajů z roku 2019 čtyři sta tisíc korun. I když rozdíl v částce, kterou má za měření nyní město platit, není až tak výrazný, umožní výstupy hned ze tří zařízení. „Český hydrometeorologický ústav nabízel jedno zařízení. My budeme mít nyní tři,“ uvedl mluvčí radnice Jan Kopál.

Dva roky radnice řešila, který typ stanic vybere. Šlo především o to, co dokážou měřit. Město se nakonec rozhodlo, že osloví firmu, která systém kompletně zajistí. Měření emisí nám dodá společnost Agdata. Smlouva s ní bude sepsána na dva roky. Za toto období zaplatí město celkem 650 tisíc korun.

Karlovy Vary pokusí získat přes Fond životního prostředí na tyto účely dotaci.
Cena zahrnuje podle mluvčího Kopála instalaci a deinstalaci měřidel i okamžité poskytování naměřených dat s možností dálkového přístupu. Systém umožní, že výstupy budou moci být zobrazeny na webových stránkách města.

Senzory měří koncentrace PM1.0, PM2.5, PM4, PM10, což je polétavý prach, dále oxid dusičitý NO2, oxid siřičitý SO2, oxid uhelnatý CO a přízemní ozón O3.

A kde se konkrétně bude měřit?

Divadelní náměstí, Mlýnské nábřeží poblíž Vojenského lázeňského ústavu (dnes Lázeňského hotelu Sadový pramen) a v Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.
Vybrané lokality se tedy týkají jen lázeňského území. Původně měla být ale jedna měřicí stanice umístěna také na mnohem dopravně rušnějším místě, kde se předpokládá horší složení ovzduší, než je v poklidné části města, kam se autem dostane jen málokdo. Takovým místem měl být podle plánů například Růžový Vrch. Dříve stávala stanice na velmi frekventované křižovatce u Becherovky. Jedno z posledních měření kvality ovzduší provádělo v Karlových Varech na jaře roku 2019 Centrum pro životní prostředí a zdraví, které se zaměřilo právě na dopravně zatížené lokality, kde jsou hladiny oxidu dusičitého vysoké. Hned ve dvou ulicích, Bezručově a Táborské, naměřilo hodnoty překračující 40 mikrogramů na metr krychlový.

Na kvalitu ovzduší v Karlových Varech by mohlo mít vliv i otevření dalších lomů společnosti Sedlecký kaolín. Toho se obávají v Jenišově a bojují proti tomu. Zhoršit kvalitu ovzduší může zejména polétavý prach.

Zdroj: karlovarský.deník.cz