O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Staří známí versus nové tváře

Při posledních komunálních volbách v krajském městě soupeřilo o hlasy voličů celkem 17 subjektů. “Letos se žádné obrovské zástupy při odevzdávání kandidátních listin nekonaly,” zhodnotil situaci mluvčí magistrátu Jan Kopál.

I letos se vyrojily názvy hnutí, o kterých před volbami neměl nikdo ani tušení. V roce 2010 to byli například Doktoři. Do zastupitelstva se nedostal jediný jejich zástupce.

Letos se mezi voliči hodně mluví o “komunálem” nepoznamenaném hnutí ANO nebo o zcela novém subjektu Karlovaráci. Jsou mezi nimi zkušení politici, známí z nejvyšších pater městské politiky, či naopak úplní nováčci.

Hodně se mezi lidmi diskutuje o Karlovarácích. Ještě ani pořádně nezačal předvolební boj a už je pomlouvají někteří politici, kteří se vidí v primátorském křesle. “Kde najdou Karlovaráci čtvrt miliardy korun, aby mohli splnit populistické sliby na snížení ceny tepla a cestování městskou hromadnou dopravou za pakatel?” popichují někteří političtí matadoři.

Karlovaráci v čele s Josefem Märzem svůj volební program za populistický nepovažují. “Hlavním motivem našeho hnutí je zastavit odchod obyvatel z krajského města, v němž jsou jedny z nejvyšších životních nákladů z celé republiky.”

Receptem je mimo jiné snížení cen za odvoz tuhého komunálního odpadu po vzoru Teplic nebo Mostu. S nimi jsou Karlovaráci v kontaktu. Podle svých slov zjistitili, že to jde. Podmínkou jsou nová a transparentní výběrová řízení.

Volební program zaměřili i na městskou hromadnou dopravu. Karlovaráci chtějí prosadit, aby školou povinná mládež a studenti do 18 let jezdili při koupi roční časové jízdenky autobusem za jednu korunu denně, stejně jako důchodci od 65 let věku. Zbytek populace by přišla jízda autobusem na tři koruny za den. Karlovaráci si spočítali, že rodina tak zhruba ušetří 4200 korun ročně.

MF Dnes, pondělí 18. srpna 2014
Autor: Vladimír Zedník
Redakčně kráceno