O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Kde se v městském rozpočtu najde dostatek financí na splnění programu hnutí Karlovaráci?

Ekonom a bývalý vedoucí oddělení rozpočtu na magistrátu města Ing. Jan Šperer se zabýval analýzou, zda se v městském rozpočtu najde dostatek financí na splnění programu hnutí Karlovaráci.
 
Kolik peněz bude potřeba na realizaci programu Karlovaráků?
Na zrealizování plánů hnutí Karlovaráci bude oproti současnému stavu zapotřebí najít v rozpočtu částku přibližně 40 milionů korun. Ta vystačí nejen na razantní snížení jízdného v MHD, ale i na pokrytí nákladů na školkovné, které nechceme,aby platily maminky dětí, a na bezplatný svoz komunálního odpadu.

Kde peníze v rozpočtu města lze najít?
Stačí se podívat na rozpočet města jako celek. Letos má město v rozpočtu více než 1,15 miliardy korun. Na plány Karlovaráků tedy stačí necelá 3,5% z této částky. A to tam lze najít velmi dobře. Můžeme snad jen zmínit uzavření nevýhodné smlouvy se skupinou drahých pražských advokátů, kterým hodlá město vyplatit 17 milionů korun! Přitom má magistrát početný právní odbor. Černou dírou na peníze jsou nesystémová rozpočtová opatření, kterých nyní radní a zastupitelé schválí více než 100 za rok! Možná také lidé nevědí, že město má nyní více než 100 různých placených členů komisí a výborů, kteří z městské kasy dostanou ročně řádově miliony korun. Jen z těchto prostředků se dá zafinancovat mnohem víc než zmiňovaných 40 milionů.

Je tedy program reálný?
Určitě. Nejen vzhledem k výše popsaným skutečnostem. Ale námi nabízené kroky jsou už běžným standardem v jiných podobně velkých městech jako jsou třeba Most, Teplice nebo Frýdek- Místek. Proč se tedy máme tvářit, že v Karlových Varech to nejde?

Ing. Jan Šperer