O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Karlovy Vary hledají nové místo pro vznik zahrádkářské kolonie.

Je to již několik let co město Karlovy Vary zajistilo a zafinancovalo na vlastních pozemcích vybudování zahrádkářské kolonie v městské části Čankov

Přestože zde vzniklo asi padesát nových zahrádek, byly okamžitě obsazeny. Tato lokalita nebyla vybrána náhodou, noví uživatelé zahrádek mohli totiž ocenit dobrou dostupnost MHD a skutečnost, že v dlouhodobém horizontu několika desítek let by se zde nemělo stavět.

Vedení města počítá do budoucna s rozvojem dalších zahrádkářských lokalit. Na jejich plánování by mohlo spolupracovat s územním sdružením Českého zahrádkářského svazu. Zahrádky byly ve městech vždy, na Růžovém vrchu nebo v Drahovicích existovaly i před válkou, přičemž výrazný boom zažily v šedesátých letech. V posledních letech vzrostl zájem o zahrádky natolik, že město není schopno zájemce uspokojit.

Podle náměstka primátorky Josefa Kopfsteina (Karlovaráci) zahrádky do Karlových Varů patří, jsou součástí ekosystému města. „Při zahradničení si lidé vytvářejí kladný vztah k přírodě a přispívají tak k udržitelnému rozvoji a k samozásobitelství lokálními potravinami. Zahrádkaření mí navíc v našich podmínkách dlouhou tradici a je pevnou součástí volnočasového spektra činností“, myslí si náměstek Kopfstein.

V roce 2021 město otevřelo pro své seniory venkovní komunitní zahradu v bývalém zahrádkářství „Flora“ v Drahovicích, které je v areálu Správy lázeňských parků. Místo se stalo během několika měsíců velmi oblíbené navíc je dobře dostupné městskou hromadnou dopravou linkami číslo 3 a 15. V blízkosti se dá také zaparkovat, prostor je bezbariérový, má příjemné zázemí a nechybí ani nové sociální zařízení.

„V současné době město Karlovy Vary připravuje projekt nové zahrádkářské kolonie na Zlatém Kopečku ve Staré Roli, kde vznikne až 70 zasíťovaných pozemků pro zahradničení. Noví uživatelé zahrádek si budou moci postavit i menší zahradní chatku do 20 m2, navíc zde město plánuje zřídit i parkovací plochu pro 79 vozidel“, uzavírá Josef Kopfstein.