O čem mluvíme

Politické hnutí KARLOVARÁCI

Josef März do krajských voleb nekandiduje. Tuto ambici nemám, vzkazuje

Jak a zda jsou kandidáti do voleb veřejností vnímáni, to je pro ně nesmírně důležité. Protože voliči si známé jméno do volební tajenky dosadí daleko snadněji než jméno, které neznají, a nový politik se o jejich přízeň uchází jako dosud anonymní politik, byť ve své práci úspěšný a profesionálně zdatný.
Stejně tak obtížný je ale opačný pól. Být známý, do politických vod už zabrousit a u voličů bodovat, ale jenom na komunální úrovni. Další politická patra, například krajské volby, už prostě nejsou na pořadu dne, protože práce a rodina mají přednost. A to je případ Josefa Märze, generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice. Ten nyní jen obtížně lidem vysvětluje, že on na žádné kandidátní listině není. My jsme se Josefa Märze tedy zeptali:
Do krajského volebního klání jde i Volba pro Karlovarský kraj. Lídrem je Hana Zemanová, která je ale zastupitelkou i za Karlovaráky, jejichž jste členem i vy. Kandidujete tedy i vy za toto uskupení?

Nekandiduji. Hnutí Karlovaráci vzniklo primárně pro město Karlovy Vary. Našimi členy a sympatizanty jsou lidé, kteří chtějí řešit problémy města, kteří vnímají, že není všechno v pořádku, že je co napravovat a s čím i pomáhat. To je účel našeho hnutí. A myslím, že i kdybychom jako celek, jako hnutí, měli být účastni krajské politiky, musíme napřed ukázat, že něco umíme, na úrovni města. Proto Karlovaráci do krajských voleb 2016 nejdou. Nicméně nebráníme našim členům, aby jako nezávislí kandidovali za jiné strany nebo uskupení. Tak je to i u Hanky Zemanové, která nás tím nijak neopouští, za VOK kandiduje jako nezávislá a my jí přejeme úspěch. Já osobně tuto ambici na krajské úrovni nemám.

Proč? Jste generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice, tudíž rozumíte zdravotnictví a mohl byste svými názory a radami resortu
pomoci…

To bych sice mohl, ale vzdálil bych se tomu, co chci dělat nejvíce. Tedy své odborné práci pro pacienty a pro nemocnici. Den není nafukovací a časově by to už prostě nešlo, nebo bych začal postupně věci šidit. To nic nemění na tom, že rád dám k dispozici odboru zdravotnictví svůj názor na některé problémy. Tak ostatně spolupráce funguje i nyní a věřím, že i po volbách fungovat bude.

Na politické scéně jste nováčkem, do komunálních voleb jste kandidoval poprvé a hned úspěšně. Jste nyní zastupitelem města. Jak politiku vnímáte? Nejste někdy znechucený?

Nevím, jestli znechucený je správné slovo. Spíše někdy překvapený z přístupu některých lidí. Udivuje mě nadvláda nebo převaha osobních zájmů a ega nad snahou udělat něco pro město. Asi i proto nejsem tím správným politickým typem se snahou o zviditelnění a kritiku všeho. Opozice by měla hlídat vedení města, ale v konkrétních věcech a konstruktivně. O to se snažíme.

Lidé při vaší kandidatuře do karlovarského zastupitelstva měli obavy, že už je nebudete
léčit. Stíháte dnes obojí? Máte ještě chuť se politické práci věnovat?

Samotná práce v rámci zastupitelstva, respektive skupiny pro vysokou školu, mi spíše bere ty zbytky volného času, které jsem ještě měl. Nelituji toho, protože s tím jsem do toho šel a snad se alespoň některé věci povedou. A pacienty bych si vzít  nenechal, i díky pomoci svých kolegů, kterým děkuji. A jestli mám chuť se věnovat politické práci? Pořád chci věřit, že na úrovni města jde spíš o práci pro jeho obyvatele než o politikaření. Nebo to tak aspoň jednou bude.

Zdroj: Karlovarský Deník, 13.04.2016