Karlovy Vary a společně s městem i celý region každý rok přicházejí o stovky obyvatel. Největším problémem města je odchod mladých lidí, kteří se po studiu již nevracejí zpět do regionu a zůstávají v univerzitních městech a okolních krajích. „Odchod každého mladého člověka je těžká rána pro Karlovy Vary. Lidé, kteří mají nový pohled na vývoj města, kteří chtějí být aktivní a mají nápady, které získaly během vysokoškolských studií, tak ti našemu městu chybí nejvíce,“ říká náměstek primátorky Josef Kopfstein (Karlovaráci).
Před třiceti lety měly Karlovy Vary více než padesát šest tisíc obyvatel, dnes je to jen něco málo přes osmačtyřicet tisíc. Od roku 1991 tak město přišlo o osm tisíc obyvatel. V rámci Karlovarské kraje nejde o výjimečný jev, obdobný úbytek zaznamenává drtivá většina měst. Každé z nich proto hledá možnosti, jak úbytek zpomalit, anebo tento trend zcela zvrátit.
Karlovy Vary vidí hlavní nástroj městské politiky v budování dostupného bydlení, kterým mladým chybí nejvíce. „Současné vedení města na základě podnětu hnutí Karlovaráci rozhodlo o zpracování bytové koncepce města. Jde nám o to, abychom dokázali občanům nabídnout všechny možnosti bydlení. Ať už se jedná o družstevní bydlení, startovací byty, nájemní byty a tak podobně. Je to podle nás nejrozumnější cesta, kudy se vydat“ doplnil Kopfstein.
V současné době je již hotový projekt nových nájemních bytů ve Východní ulici v Drahovicích, kde by mělo vzniknout pět desítek nových bytů. Dále se připravuje rekonstrukce ubytovny Drahomíra. Tu vnímá Josef Kopfstein jako zásadní: „Na tento projekt jsme velmi pyšní, neboť v Drahomíře by mohlo vyrůst až osmdesát startovacích bytů pro mladé rodiny. Právě ti trpí současnými cenami bytů nejvíce a osobně považuji podporu mladých rodin za klíčovou.“
Zcela nedávno byla schválena příprava nového velkého projektu. V Krokově ulici v Drahovicích by mělo vyrůst během několika málo let hned několik bytových domů o celkové kapacitě bezmála čtyř set bytových jednotek. Tento záměr je unikátní i zamýšleným způsobem financování, neboť by šlo o byty družstevní. Do osobního vlastnictví by přecházely po 35 letech užívání. Vedení města to vnímá jako způsob, jak zabránit skupování bytů spekulanty.
„Každý z těchto projektů vnímám já i hnutí Karlovaráci jako prioritní a zásadní. Protože bydlení je opravdu základní otázkou dnešní doby a pokud nenabídneme mladým lidem dostupné a odpovídající bydlení, je jasné, že půjdou jinam. A já bych moc chtěl, aby lidí, kteří jsou doma právě v Karlových Varech bylo každý rok víc a víc. Protože naše město za to stojí,“ uzavírá Josef Kopfstein.