Karlovy Vary Karlovy Vary zřejmě definitivně ztratily šanci znovu vlastnit sportovní areál AC Start v Tuhnicích. V dražbě, do níž se město prostřednictvím své společnosti KV Arena přihlásilo, podle insolvenčního správce Daniela Kaplana totiž neuspělo. Areál tak získal druhý zájemce, údajně slovenská firma THR.
„Nejnižší možná nabídka byla stanovena na deset milionů korun, KV Arena ale nabídla pouze devět milionů. Karlovy Vary tak byly ze soutěže automaticky vyloučeny. Seznámilo se město s podmínkami dražby?“ dotazovala se vedení města na zastupitelstvu Hana Zemanová (Karlovaráci). Druhý účastník dražby uspěl s nabídkou 12 milionů sto tisíc. To znamená, že pokud cenu zaplatí a věřitelský výbor odsouhlasí, AC Start bude v soukromých rukou. „Pak by Karlovy Vary byly ze hry. Vše se definitivně uzavře po 20. září,“ uvedl Danil Kaplan.
Vedení města ale na včerejším zastupitelstvu tvrdilo, že závěry dražby ještě nezná, a tudíž nemůže zastupitelům podat podrobné informace. Podle primátora Kulhánka (KOA) jednala KV Arena v rámci svých finančních možností. A kdyby za stadion nabídla více, pak by porušila řadu pravidel. „Výsledek dražby ještě neznamená, že je o AC Start už rozhodnuto. Město by mělo areál nabýt za adekvátních podmínek, a navíc jde o rekreační komplex, kde je výstavba vyloučena,“ uvedl primátor.
Zastupitelka Hana Zemanová ale zdůraznila, že věřitelský výbor o novém majiteli už rozhodl, a to 3. září, a po primátorovi chtěla vědět, co bude město dělat, kdyby nový majitel areál uzavřel. „Kde by pak trénovaly všechny sportovní kluby, které AC Start dosud využívají?“ ptala se zastupitelka. Podle primátora Kulhánka ale maluje čerta na zeď.
„Karlovy Vary mají možnost toto sportoviště nahradit,“ zdůraznil Kulhánek. A znovu zopakoval, že město zatím o závěrech dražby oficiálně vyrozuměno nebylo, proto zastupitelům další informace sdělí, až je bude mít v ruce. Na zvědavý dotaz náměstka Riška (ČSSD), kdo je tedy ona právnická firma, která by měla být vlastníkem AC Start, mu Hana Zemanová odpověděla, že stejně jako ona, i on si mohl informace zjistit. Do debaty se vložil i zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!), který chtěl vědět, kdo za město za tento případ zodpovídá. Na to mu Vladimír Kvasnička (ANO), jednatel KV Areny, sdělil, že nabídka na devět milionů nebyla odmítnuta a o limitu dražby ve výši deseti milionů nic neví. Komunisté zase chtěli vědět, kolik už za uplynulé roky město do AC Start vložilo. Informací se ale nedočkali. Šlo prý o tartanovou dráhu, ale to by se podle Kulhánka muselo dohledat. Jenomže město do AC Start, který začátkem devadesátých let získalo město za korunu, během let vložilo miliony. Jenom tartanová dráha stála 13 milionů, pěti miliony přispěl stát. Šest milionů stála přístupová cesta ke KV Areně, jejímž majitelem se nyní stal nový vlastník sportoviště. Tuto pohledávku ale město jako věřitel za primátora Kulhánka neuplatnilo, a o šest milionů tak přišlo. „Proč jste ji stáhli?“ ptají se nyní Karlovaráci. Další miliony stála výstavba in-line dráhy a nové šatny. A každoroční dotace do AC Start také nebyly nijak zanedbatelné, šlo o dvě stě až šest set tisíc korun. Debatu o AC Start na včerejším zastupitelstvu rozčísl zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „Připadám si jako v Kafkově zámku. Vy vytváříte mlhu kolem jednoznačné věci,“ obvinil vedení města. Podle Kotka je dražba transparentní. „Není možné zastírat problémy. Říkáte bludy a nesmysly. Otevírání obálek se přece účastní zástupce stran, které nabídku podaly,“ zdůraznil. To sice jednatel KV Areny Kvasnička potvrdil, přítomen byl právní zástupce KV Areny, ale o závěrech prý zatím nebyl informován. Podle opoziční zastupitelky Hany Zemanové je velmi smutné, když se vedení města o tak závažnou věc nezajímá a zastupitelům nedokáže vysvětlit, zda o KV Arenu vůbec stálo. Nabídka devíti milionů totiž znamenala, že KV Arenu získá ten, který nabídne více než deset milionů. To byla podmínka účasti v dražbě.
V říjnu 2013 ale mělo město jiný sen. Získat AC Start třeba i za 20 milionů korun. Znalecký posudek vyčíslil cenu sportoviště na 35 milionů a v první dražbě bylo zájemcům nabídnuto za 45 milionů. To ale bylo pro město příliš a z dražby odstoupilo. V říjnu téhož roku se ze zločinů zpronevěry, poškození věřitele a přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku zpovídal Vít Hořejš, bývalý jednatel AC Start. Po jeho úřadování klub spadl do exekuce kvůli tomu, že Hořejš jako jednatel klubu nesplatil dluhy ve stanoveném termínu. Víta Hořejše zatkla policie v říjnu 2011. V červnu 2013 poslal okresní soud Hořejše do vězení na 3,5 roku. Odvolal se a zažádal o prominutí trestu. To mu vyšlo, nyní mu ale hrozí další 4,5 roku vězení. A znovu čeká na odvolací verdikt.
Zdroj: Karlovarský deník, 9. září 2015